Cemre Koleji Halkalı Kampüsü öğrencileri çok önemli bir etkinliğe imza attı. Deniz yüzey temizliği işlemini yerinde takip ettiler. Yerli üretim olan sekiz adet DYT’nin deniz temizliği konusunda kat ettiği mesafeyi bizzat yerinde gördüler.

Cemreler erkenden servislerine atlayıp yola koyuldular. Gözlemlerini yazmak için kalem ve kâğıtları ellerindeydi. Sütlüce iskelesinin hemen yanında bulunan İstaç’ta soluğu aldılar. Burada çocuklarımızı Sistem Geliştirme şefi Salih Gündüz karşıladı. Böylece Haliç’te yolculuk başladı. Şef Gündüz, bu kısa yolculuk sırasında çocuklara önce Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında karadan gemileri yürüttüğü yeri gösterdi.

Haftanın yedi günü yapılan deniz temizliğiyle ilgili bilgi veren Gündüz, çalışmalarını İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı sekiz adet yerli DYT (Deniz Yüzeyi Temizleme) teknesiyle yaptıklarını söyledi. Atılan bir pet şişenin denizde 450-500 yıl içinde kaybolabildiğini öğrenince çok şaşıran çocuklar yetkiliden önemli bir uyarı da aldılar. Gündüz, “Biz bütün gün denizde, kıyılarda ve kumsallarda temizlik yapıyoruz. Fakat hiç evinden çıkmadan denizi kirleten insanlar da var. Lavaboya döktüğümüz kızartma yağları denizin yüzeyini kaplamakta ve deniz canlılarına ışık ulaşmasını engellemektedir. İnsanlar oturduğu yerde bile denizi kirletebilmektedir.” dedi.

Deniz temizleme çalışmalarının yüzeyle sınırlı kalmadığını, su altı kameralarıyla denizi kirlettiği tespit edilen tekne veya gemilere büyük oranda ceza kesildiğini belirten Gündüz, bir yıl içinde denizden bir futbol sahasını dolduracak kadar çöp toplandığını söyledi.

Fotoğraf Galerisi