Cemre Okulları Logo

Sağlıklı Bir Nesil İçin

16 Kasım 2017

Çağın hastalığı obezite ve diyabete karşı korunmak için seminerdeydik. Diyabetten korunmak kadar, maruz kalındığı takdirde bu hastalıkla barışık yaşamanın yollarını da öğrendik. Diyabetin belirtilerini dinledik.

Modern çağın çocukları ne yazık ki çok daha fazla tehlikeyle karşı karşıya. Hayatımızı kolaylaştıran teknik gelişmeler fiziksel aktivitelerimizi azaltıyor. Buna hızlı ve çabuk gıda tüketimi de eklenince obezite ve buna bağlı hastalıklar çoğalıyor. Günde sadece bir kutu sağlıksız içecek tüketen bir çocuk her ay yaklaşık bir kilo alabilmekte. Bu nedenle, çocukları fiziksel aktivitelere yönlendirmenin yanı sıra her gün dört gruptan besin tüketmelerini sağlamak gerekiyor.

Çocukların yüzde 25'i obezite tehdidiyle karşı karşıya ve ülkemizde 2 milyon "şişman" çocuk var.

Bir hastalık olan obezite başka hastalıkları da tetiklemekte. Bunlardan biri diyabet. Fakat obezite tek başına diyabetin sebebi değil. Genetik nedenlerle oluşabilen diyabetle barışık yaşayabilmek mümkün. Diyabetle ilgili çok fazla yanlış bilgi mevcut. Bu yanlış bilgilerle mücadele ederek, bu çocuklarımız için yaşamı kolaylaştırmak mümkün.

Bir yetişkin hastalığı olarak bilinen ve halk arasında "şeker hastalığı" şeklinde adlandırılan diyabet, Türkiye'de 15 bin çocukta bulunuyor. Aşırı su içme, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, sık idrara çıkma diyabetin belirtileri.

© Cemre Okulları. Tüm hakları saklıdır.