Cemre Okulları Logo

Peygamber Efendimizi Andık

11 Aralık 2017

Geleneksel hale getirdiğimiz, eğitim kadromuzun ve çocuklarımızın Peygamber Efendimizin hayatını ezberleyerek gerek Siyer-i Nebi gerek Hadisi Şerif yarışmalarına hazırlandığı Mevlit Kandili Özel Programımız çok değerli konukların katılımıyla gerçekleşti.

10 Aralık 2017 Pazar gecesi Emin Saraç Kültür Merkezi’nde yapılan programa Kuran-ı Kerim ile başlandı. Güneşli Kampüsü 2B sınıfı öğrencisi Ahmet Sait Deniz’in ve yine 5B sınıfı öğrencisi Mayar Salama’nın Kuran tilaveti gönüllerin ve kulakların pasını sildi.

Açılış konuşmasını yapan Cemre Okulları Genel Müdür Yardımcısı Fatih Demir; Cemre eğitim kurumlarının misyon ve vizyonundan bahsetti. 2014 yılının Eylül ayında başlayan bu manevi yolculuğun her geçen gün yeni veli ve öğrencilerin katılımıyla devam ettiğini bildiren Demir; “Okulumuz, her geçen gün büyüyen bir aileye dönüştü. Bugün Afyonkarahisar, Halkalı, Güneşli ve Çamlıca olmak üzere dört şubemizle ve bine yakın talebemizle eğitim hayatına devam etmekteyiz. Başladığımız günden bu yana büyük bir mesafe kat etmiş olsak da, bunu kendimiz için yeterli görmüyoruz. Cemre Okulları olarak hedefimiz her şehrimizde en az bir okul açmaktır. Bu hedefe yürürken siz değerli öğretmenlerimiz ile velilerimizin yol arkadaşlığı bizler için çok değerli. Kurumumuz ilk günden itibaren her türlü fikrî katkıya açık oldu, bundan sonra da olacaktır.” şeklinde konuştu.

“2014 yılında eğitim dünyasına yeni bir nefes olmak için girdik. Zihni ve gönlü aydınlık bireyler yetiştirmek için buradayız. Eğitime yeni bir hayat katmak için bu oluşumun içindeyiz.” diyen Demir sözlerini şöyle sürdürdü; “Cemre olarak bu yola maddi kaygılarla değil manevi kaygılarla çıktık. Bizler kendimize her şeyden önce manevi hedefler belirledik. Kazancımızı da manevi olarak, dünya mertebelerinin çok çok üzerinde bekliyoruz. İstedik ki; çocuklarımızın boğazından nasıl haram lokma geçmiyorsa, zihin kursaklarından da onları manen çöküşe sürükleyecek bir bilgi geçmesin. Elbette çocuklarımızı, her türlü düşünceyi dinlemeye yatkın ve eleştiriye açık şekilde yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Ama bunun öncesinde, en başta kendi durdukları noktayı doğru tayin etmeliler.”

“Eğitimde yeni hayatı oluştururken maksadımız, hep ileriye doğru yol alıp geçmişin birikiminden yararlanmaktır” diyen Demir; “Kainata hikmet nazarıyla bakabilen; analitik düşünebilen ancak her zerrede Sünnetullah’ı arayan; kanunların en yücesini, en büyüğünü küçük kanunlarda görebilen; böylece bilim karşısında duracağı noktayı tayin etmiş; tefekkür ehli; bakışını, duyuşunu, sözünü hatta sükutunu terbiye etmiş, konuşması kadar susuşunda da hikmet saklayan bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Cemre Okulları’nın akademik eğitimin yanı sıra hafızlık eğitimi verdiğinin de altını çizen Demir; hedefin hafız doktorlar, hafız öğretmenler, hafız mimar ve mühendisler yetiştirmek olduğunu kaydetti. Demir sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kısa süre zarfında dahi çok yol kat ettik. Fakat bunu yeterli bulmuyoruz, bulmayacağız. Daha iyisi için hep teyakkuzda olacağız. Bu uğurda sizlerin bize vereceğiniz destek ve katkı çok önemli. Sözlerimi tamamlarken, eğitimde o yeni hayatı, soluğu Allah’ın izniyle hep birlikte oluşturabilmemiz umuduyla, diyorum.”

Daha sonra söz alan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu konuşmasına salat ve selamla başladı. Sözlerine “Bu akşam Cemre Okullarımızın tertip ettiği Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V) Mevlid-i Nebisine ithafen hazırladığı programda Peygamber Efendimizin hayatından birkaç güzel örnekle onu yakından tanımaya çalışacak, hatırlatmalarda tavsiyelerde bulunacağız.” şeklinde sürdürdü. “Allah hakikati konuşmayı ve konuştuklarımızı hayata taşımayı nasip etsin.” temennisinde bulunan Döngeloğlu; davetten ötürü Eğitimci Yazar Metin Uçar’a, program konuğu Ömer Karaoğlu’na, Cemre Okulları’nın idarecilerine, müdür, öğretmen, velilere ve emeği geçen herkese teşekkür etti. “Cenab-ı Hakk bu güzel gecenin hatırına ümmeti Muhammed üzerindeki sıkıntıları, belaları, hüzün ve kedere sevk eden olayları kaldırsın, tuzak ve oyunları zalimlerin başlarına çevirsin.” duasına yapan Döngeloğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kuran’da Allah, Peygamber müminler için kendi canlarından daha değerlidir, diyor. İnsan Peygamberi nasıl sever ki? Tanıyarak sever. Herhangi bir insanı tanımadan sevebilirsiniz. Ünlü herhangi birini tanımadan sevebilirsiniz. Tanıdıkça sevdiğimiz kaç insan vardır hayatımızda? Allah’ın bütün isimlerine yemin ederek söylüyorum ki Hazreti Muhammed tanıdıkça seveceğimiz nadir insandır. Hayatına bakınca O’nun tanıdıkça sevilen bir insan olduğunu görürüz. Mucize-i Kelam’dır Kur’an. Allah Kur’an-ı Kerim’de Hz. Muhammed’in ömrüne yemin ediyor. Niye peygamberliğine yemin ederim, denilmiyor? Peygamberlikten önceki hayatına da yemin ediyor. Çünkü O’nun peygamberlikten önceki hayatı da örnektir. Allah, hayatında kötülük olan birinin üzerine yemin eder mi? O’nun Kuran’da karşılığı olmayan hiçbir sözü ve davranışı olabilir mi? Peygamber’in Kuran’da karşılığı olmayan bir şeyi dine koyma yetkisi yoktur. Anne babaların da zihni berrak olmalı. Kuran’da olmayan bir şeyi Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V) söylemiş olabilir mi? Allah Kuran’da ‘Allah’a ve Peygamber’e ayrı ayrı itaat edin’ derken bir şey anlatmış olmuyor mu? Kuran kıyamete kadar geçerli bir kitaptır. Allah Peygamberimize Kuran’dan olmayan vahiy de göndermiştir. Öğle namazını 4 rekat kılmak bize bu şekilde gelmiştir. İslam’ın anayasasını açıklayıcı kuralları vaaz etme yetkisi vardır Peygamber’in.”

“Kuran’a göre bir çocuk anne babasına mirasçıdır. Peki, anne babasını öldüren bir çocuk miras alabilir mi?” sorusunu soran Döngeloğlu; “Anne babasını öldüren çocuk mirastan pay alamaz. Peki, bu neyle sabittir? Hadis-i Şerif’le sabittir. Allah Kuran’ın dışında Hz. Muhammed’e (S.A.V), o da bize bildirmiştir. Peygamber bizim için çok değerli olmalı. Onun insan tarafını da Peygamber tarafını da tanımamız gerekmektedir. Allah bize onu Resul, Nebi, kul ve beşer olarak tanıtır. ‘Abduhu ve Rasuluhü’ denildiğine göre Peygamber’in hem nebi hem de insan yanını tanımalıyız. Onun insan yanı da çok özeldir. Bir kadının, bir adamın oğlu Hz. Muhammed (S.A.V), bir kadının kocası Hz. Muhammed (S.A.V), bir çocuğum babası Hz. Muhammed (S.A.V), çarşıda bir esnaf Hz. Muhammed (S.A.V), bir komutan Hz. Muhammed (S.A.V). O hayvanlara isim verirdi mesela. Devesine, kedisine isim verirdi. Bir çocuğun ağlaması nedeniyle sabah namazını kısa kesebilirdi. Neden böyle yaptığını soran ashaba ‘Duymuyor musunuz bir çocuk nasıl ağlıyor? Annesi nasıl telaşlanmıştır.’ cevabını verebilirdi. İşte bu onun insan tarafıydı.” diye konuştu.

Hz. Muhammed’in (S.A.V) sadeliği ve tevazuuna da dikkat çeken Döngeloğlu; sözlerine şu şekilde devam etti: “Rasulullah ashabıyla oturuyordu. Dışardan biri geldi ve ‘Aranızda Muhammed hanginiz?’ dedi. Öyle mütevazı idi ki dışarıdan gelen biri hangisi Hz. Ebubekir, hangisi Hz. Ömer, hangisi Hz. Ali ayırt edemezdi. Sizin böyle bir sadeliğe şahit oldunuz mu? Onu tanıdıkça daha çok seveceğiz. Ama bu misyondaki okullar Cemre ya da başka bir isimde okul olsa da bu çocukların ilimle donatılıp şu İslam ümmetini ilim yönünden ayağa kaldırması çok önemli. İlim açısından İslam toplumlarının ayağa kaldırılması, bu evlatların yetiştirilmesi bütün mitinglerden, kınamalardan, sloganlardan daha hayati bir önem taşıyor. Biz ilimde kaybettiğimiz gün yenildik.”

İslam coğrafyasındaki acılara dikkat çekerek, madden ve manen donanımlı bir nesil yetiştirmenin ve bu uğurda Cemre Okulları gibi oluşumların önemini vurgulayan Döngeloğlu, sözlerini yapılan hatimlerin ve çekilen salavatların duasıyla tamamladı.

Kurucumuz Bayram Nur Akay’ın plaket takdiminin ardından Döngeloğlu Hoca da 40 Hadis Ezberleme yarışmasının ortaokul dalında ödüle hak kazanan öğrencilerine ödüllerini verdi.

Diğer öğrencilerin ödülleri ise Genel Müdür Yardımcımız Fatih Demir; okul müdürlerimiz Mehmet Karaçınar, Mustafa Sonar Ünaldı, aynı zamanda velimiz de olan Eğitimci Yazar Metin Uçar, Müdür Yardımcımız İbrahim Çiçek tarafından verildi.

Yarışmada dereceye giren öğrencilerimizin isimleri şöyle:

40 Hadis Ezberleme yarışması kız ortaokul (Güneşli Kampüsü)

1. Zeynep Tuana Mert (7B sınıfından).

2. Ahsen Çelebi (8B sınıfından).

3. Zehra Betül İşbilir (8B sınıfından).

40 Hadis Ezberleme yarışması erkek ortaokul (Güneşli Kampüsü)

1.Ömer Efe Çamur (5C sınıfından)

1.Kerem Alp Kuru (5C sınıfından)

2.Fatih Sertel (5C sınıfından)

3. Birol Kaan Birincioğlu (5A sınıfından)

Hadis Ezberleme Yarışması (Halkalı İlkokul)

1.Hatice Ahsen Çördük (2A sınıfından)

1.Meryem Betül Uçar (4A sınıfından)

1.Meryem Özatilla (3A sınıfından)

Hadis Ezberleme Yarışması İlkokul Güneşli

1.Ahsen Nur Bahar Reyhan (2B sınıfından)

1.Ahmed Ulubey Cenikli (3A sınıfından)

1.Yusuf Efe Çay (3A sınıfından)

Siyeri Nebi Yarışması Güneşli Kampüsü Ortaokul

1.Muhammed Salih Güllaç (6C sınıfından)

2.Hatice Şeyma Açıkel (6F sınıfından)

3.Nisanur Üstün (7B sınıfından)

Seccade Tasarım Yarışması Halkalı Kampüsü

1.Melik Çınar (2A sınıfından)

2.Ensar Sürücü (2A sınıfından)

3.Elif Zümra Altunbayrak (4B sınıfından)

Seccade Tasarım Yarışması Güneşli Kampüsü

1.Efe Asaf Bayram (4 A sınıfından)

2.Ayşe Tuana Çetin (2A sınıfından)

3.Musab Hamza Karabulut (2B sınıfından)

Gece, Ömer Karaoğlu'nun muhteşem konseriyle son buldu. Gecenin sonunda Kurucumuz Halil İbrahim Atçı, Ömer Karaoğlu'na bir plaket takdim etti.

Cemre Okulları Çamlıca Kampüsü'nün düzenlediği Mevlit Kandili Özel programına Hayrat Vakfı İstanbul Temsilcisi Hüseyin Yavuz ve Eğitimci Yazar Metin Uçar konuk oldu. Grup Genç'in de konser verdiği programda Siyer-i Nebi, Hadis-i Şerif ve Gül Çizme yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimiz ödül aldı. Ödül alan öğrencilerimizin isimleri şöyle:

40 Hadis Ezberleme Yarışması Ortaokul
1. Abdullah Zahit Çakmak
2. Meryem Yakupoğlu
3. Erva Osmanoğlu

40 Hadis Ezberleme Yarışması İlkokul
1. Muhammet Talha Eren
2. Şadan Betül
3. Mehmet Akif Ergani

Siyer-i Nebi Yarışması
1. Meryem Yakupoğlu
2. Abdurrahim Demirci
3. Büşra Güney

Gül Çizme Yarışması
1. Ayşe Gül
2. Ayşe Serra Öztürk
3. Seda Helvacı

Bolvadin Kampüsü'nde düzenlenen Mevlit Kandili programımızda, koro ve drama gösterisinden yarışmaya çeşitli etkinlikler yer aldı. Peygamber Efendimizin hayatını canlandıran çocuklarımız arasından 40 Hadis Ezberleme ve Siyer-i Nebi yarışmasının dereceye girenleri seçildi. Dereceye giren öğrencilerimizin isimleri şöyle:

40 Hadis Ezberleme Ortaokul:
1. Hilal Sakarya
2. Rukiye Güvenir
3. Aleyna Keskin

40 Hadis Ezberleme İlkokul
1. Fatıma Sayın
2. Meryem Hilye Çelik
3. Cemilenur Durmaz

Siyer-i Nebi
Hilal Sakarya
Aleyna Keskin
Rukiye Güvenir
Sude ÖzlüCanbaz

© Cemre Okulları. Tüm hakları saklıdır.