Cemre Okulları Logo

Kuran'ı Kalıcı ve Kolay Ezberlemek

07 Kasım 2017

İlk-seç Vakfı Genel Koordinatörü Kemal Eftal Kabaoğlu, öğrencilerimizle bir araya geldi. Kur'an'ın değeri ve anlamı üzerine güzel bir konuşma yapan Kabaoğlu, Kur'an-ı Kerim'i kolay ve kalıcı ezberlemenin metotlarını anlattı.

Kabaoğlu’nun ilk değindiği konu, Kur’an’ın nazil olduğu toplumda ilk önce neleri değiştirdiğiydi. Ardından Kur’an-ı anlayarak okumanın önemine değinen Kabaoğlu, Kutsal Kitap’ı anlayarak okumazsak onun bir toplumda neleri değiştirdiğini de bilemeyeceğimizi söyledi. “Bi eyyi zenbin kutilet” ayetine dikkat çeken Kabaoğlu, şöyle konuştu: “Bir sahabe Peygamber Efendimiz ile sohbet ederken şu anısını paylaşır: ‘Kız çocuklarını öldürmemiz için bize baskı yapılırdı. Bir kızım dünyaya gelmişti. Öldürmek istemedim. Dört yıl boyunca köşe bucak sakladım. Ama kabilem anladığında, öldür diye baskı yapmaya başladılar. Onu öldürürken, çarptığı taşlar arasından baba diye inleyişi kulaklarımdan silinmiyor. Şimdi onun cennete gittiğini biliyorum. İmanlı öldüğümde ben de cennete gideceğim. Orada gelip bana, beni niye öldürdün baba, derse ne cevap vereceğimi bilmiyorum.’ Şimdi biz ‘Bi eyyi zenbin kutilet’ ayetini ezberleyip anlamını bilemezsek, bu olaya da nüfuz edemeyiz.”

“Kapalı bir kapının ardındaki kişi en güzel makam ve ses tonuyla bize ‘kapıyı açın’ dese ve biz onu anlamayıp kapıyı kilitli tutsak ne olurdu?” diye soran Kabaoğlu, Kur’an’ı ezberlemek kadar anlayıp hayata tatbik etmenin de önemine dikkat çekti. “Kendimiz için istediğimizi Müslüman kardeşimiz için de istemeyi, kendimiz için istemediğimizi Müslüman kardeşimiz için de istemememizi Kuran bize öğretir. İşte sizler bu güzel mesajı ezberliyorsunuz diyen Kabaoğlu Kur’an-ı kalıcı ve kolay ezberlemenin metotlarını da anlattı.

© Cemre Okulları. Tüm hakları saklıdır.