Cemre Okulları Logo

"Kariyer Günleri"nde İlk Konuğumuz

23 Aralık 2017

Öğrencilerimizin meslekler hakkında bilgilenmesini ve üniversite eğitimine daha iyi hazırlanmalarını sağlamak amacıyla düzenlediğimiz "Kariyer Günleri" etkinliğimizde 2017- 2018 eğitim öğretim yılının ilk konuğu Dr. Hüseyin Uzunağaç'tı.

Öğrencilerimiz; ilgiyle dinledikleri Uzunağaç'ı soru yağmuruna tuttu. Bütün soruları sabırla ve ayrıntılı olarak cevaplayan Dr. Uzunağaç ilk önce tıp fakültesini kazanmak isteyen bir öğrencinin nasıl ve ne kadar ders çalışması gerektiğinden bahsetti. Günlük ders çalışma planını önemsediğini ifade eden Uzunağaç; kendisinin günde 5- 6 saat ders çalıştığını, bir konuyu yeterince öğrendiğini kavradıktan sonra dahi o konuyla ilgili sınırsız soru çözdüğünü ifade etti.

Üniversite sınavına girdiği ilk yıl ile ikinci yıl arasında müthiş bir puan yükselişi kaydettiğini söyleyen Uzunağaç, azmin ve çalışmanın elinden hiçbir hedefin kurtulamayacağının altını çizdi. Uzunağaç, lisede çok başarılı bir öğrenci olmadığı halde bu açığı üniversiteye hazırlık sürecinde azmi sayesinde kapatabildiğini belirtti. ilk seneden ikinci seneye kaydettiği yükselişin sırrını ise Uzunağaç şöyle açıkladı: "Üniversiteye hazırlandığım ikinci yılda ilk yıl yaptığım hataları fark ettim. Hatayı fark etmek, aynı hatayı tekrar etmemek, başarıya giden yolda çok önemli bir ipucudur."

Tıp fakültesinin altı yıl sürdüğünü, üç yılın teorik üç yılın ise pratik eğitimle geçtiğini bildiren Uzunağaç; bir soru üzerine, tıpta uzmalığın bölümden bölüme değiştiğini, bir çocuk doktorunun 5 yıl uzmanlık eğitimi alırken bir beyin cerrahının 6 yıl uzmanlık eğitimi aldığını söyledi.

"Neden bu mesleği seçtiği"yle ilgili soru üzerine Dr. Hüseyin Uzunağaç, "Amacım insanlara faydalı olmaktı. İyileşmelerini sağlamaktı. Bunun verdiği huzuru kelimelerle tarif etmek mümkün değil." cevabını verdi.

"Hedeflerinizi şimdiden belirleyin. Sıkı bir program yapın. Konuyu derste anlayın. Bol bol soru çözün tavsiyelerinde bulunan Uzunağaç sözlerini "Severek yapılan hiçbir iş zor değil." şeklinde tamamladı.

© Cemre Okulları. Tüm hakları saklıdır.