Cemre Okulları Logo

Kampüslerimizde Deprem Tatbikatı Gerçekleştirdik

25 Kasım 2022

Ülke genelinde yapılan deprem tatbikatı öncesinde okullarımızda öğrencilerimize deprem anında yapılması gerekenleri öğrettik ve eş zamanlı olarak sınıflarımızda tatbikat yaptık.

Depremlerde can ve mal kayıplarının artmasının en önemli nedenlerinden biri de sarsıntı sırasında kişilerin kendilerini nasıl koruyacaklarını ve ne yapmaları gerektiğini bilmemeleridir. Biz de Cemre Okulları olarak ülke genelinde 12 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen deprem tatbikatı önce öğrencilerimize geniş bilgilendirmeler yaparak bilinçlenmelerine katkı sağladık.

AFAD'ın okul deprem tatbikatı için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

  1. Öncelikle sakin kalın.
  2. Sarsıntı süresince sağlam bir nesnenin yanında ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketini uygulayarak hedef küçültme hareketini uygulayın.
  3. Sarsıntı bittiğinde okulu tahliye edin.
  4. Önceden belirlenen tahliye güzergâhında, öncelik ve sınıf sırasına göre tek sıra halinde dışarıya çıkın ve tahliye sırasında öğretmenlerinizin yönlendirmelerine uyun.
  5. Okuldan çıkarken Acil Çıkış Merdivenlerini veya okul merdivenlerinin duvara yakın tarafını kullanın. Başınızı kitap veya ellerinizle koruyun.
  6. Okul Afet ve Acil Durum Planında belirlenen “Acil Durum Toplanma Alanında” her sınıf kendi içinde halka oluşturacak şekilde bekleyin.
© Cemre Okulları. Tüm hakları saklıdır.