Cemre Okulları Logo

Değerli Konuğumuzdan Önemli Tavsiye

13 Kasım 2017

Çocuklarımıza ve velilerimize daha yararlı olabilmek adına düzenlediğimiz hizmet içi eğitim programımızda birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyoruz.

İslam Dünyası STK'ları Birliği Genel Sekreteri Av. Ali Kurt; hizmet içi eğitim programımız vesilesiyle öğretmenlerimizle bir araya geldi. Aynı zamanda Cemre Okulları'nın velisi olan Ali Kurt, Okul- Aile Birliği çerçevesinde çocuklarımızın maneviyatını güçlendirmeye yönelik yapılabilecek çalışmaları anlattı, tavsiyelerde bulundu.

Gençlerin aklını ve kalbini doyuran bir eğitim vermedikçe istenen hedefe ulaşılamayacağını, yeni nesle sadece “nasıl”ı değil “niçin”i de anlatmak gerektiğini belirten Kurt, “Bu gün namaz kılmayan gençlik, nasıl kılınacağını bilmediği için değil niçin kılınacağını algılayamadığı için namazını kılmamaktadır.” diye konuştu. İnsanların yakın lezzetleri uzak lezzetlere tercih ettiğini ifade eden Kurt, “Bu durum materyalist çağın sonucudur. Namaz bir müminin en büyük eylemidir. Namaz bir müminin kalkanıdır. Çocuklarımıza namazı sevdirmeliyiz.” dedi.

Matematik ve fen bilimlerini bizim referanslarımızla çocuklarımıza anlatmamız gerektiğini kaydeden Av. Ali Kurt, “Mektep, medrese, tekke anlayışını birleştiren kadim kültürün değerini çocuklara aşılayabilmemiz gerekir.” dedi. Çocukları topluma duyarlı ve muhtaç insana yardım eli uzatan birer kişi olarak yetiştirmek gerektiğini kaydeden Kurt; sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket etmenin önemini vurguladı.

Çocukların duygu dünyasında oluşturulması gereken farkındalıklardan bahseden İ.D.S.B Genel Sekreteri Kurt, “Çocuklara duygu eğitimi vermek gerekmektedir. Benim çocuğum da burada öğrenci. Evde hafızlık dersini zaman zaman ben dinliyorum. Ezberleyeceği suredeki peygamber kıssalarından ona bahsettiğimde ezberini daha kısa sürede yapabilmektedir.” şeklinde konuştu.

“Gençlere öğrenmeyi öğretmek gerekir.” diyen Ali Kurt; çocuklara okumayı sevdirmek gerektiğini, okuduğunu anlayan gençleri yetiştirmenin, üzeri örtülemeyecek kadar can alıcı bir mesele olduğunu kaydetti. Ali Kurt: “Haddi zatında unutmak diye bir mesele yoktur. İnsan zihni hiçbir şeyi silmez. Tıpkı bilgisayarlardaki gibi, zihin geçmiş bilgiyi yok etmek yerine üzerine yazı yazılabilecek hâle getirir. Bilgiyi sürekli tekrar etmek gerekir” şeklinde konuştu.

Okul aile işbirliğinin öneminin altını çizen Kurt; “Babalar rehavete kapılsın ya da kenarda dursunlar için söylemiyorum, ancak annenin rolü burada çok ehemmiyetli.” dedi.

Çocuklarda iyi halleri teşvik edici metotlar geliştirmek gerektiğini belirten Kurt; “Çocuklarımız temel İslami ilimleri, en azından ilmihali bilmeliler.” vurgusunu yaptı.

Son olarak helal rızık konusuna da değinen İslam Dünyası STK'ları Birliği Genel Sekreteri Av. Ali Kurt; “Bir haram lokma kırk hakikati gizler. Bu konuda sadece evdeki çabamız yetmez. Çocuklarımızın dışarıdaki hallerine de dikkat etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

© Cemre Okulları. Tüm hakları saklıdır.