Cemre Okulları Logo

Anne Baba Olma Sanatı

07 Kasım 2018

Çocuğun huzurlu ve başarılı olabilmesi için okul ile aile arasında güçlü bir iletişim şarttır. Velilerimize bu konuda destek verebilmek için elimizden geleni yapmaktayız.

Klinik Psikolog ve Aile Terapisti Ramazan Uslu okulumuzda “İyileştiren Aile” başlığıyla anne baba olmanın sanatını anlattı. Uslu’nun aktardığı bilgilerin özeti şöyle:

Çocuk yetiştirme serüveni her ebeveyn için ‘ruhsal bir pratiğe’ dönüşebilir. Böylelikle çocukları büyütme işi, ebeveynin kendisi için ‘büyüme’ yolculuğunun bir parçası oluverir. Kendi ruhsal yolculuğuna devam eden bir ebeveyn de, çocuklarının büyüme yolculuklarında yetkin bir rehbere dönüşebilir. Bir profesörün ilk kitabı ‘Çocuk Yetiştirmenin 10 Emri’ idi. İkinci çocuğundan sonra yazdığı kitaba ‘Çocuk Yetiştirmenin Temel Prensipleri’ adını verdi. Üçüncü çocuğundan sonraki kitabı ‘Çocuk Yetiştirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler’ oldu. Dördüncü çocuğu sonrasındaki kitabına verdiği isim; ‘Çocuk Yetiştirmeye dair Naçizane Tavsiyeler.’

 

HALİL CİBRAN’DAN ÇOCUKLARA DAİR

“Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil, Onlar kendi yolunu izleyen Hayat'ın oğulları ve kızları.

Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.

Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil. Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.

Bedenlerini tutabilirsiniz, ruhlarını değil. Çünkü ruhlar yarındadır, Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz.

Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları Kendiniz gibi olmaya zorlamayın. Çünkü hayat geriye dönmez, dünle de bir alışverişi yoktur.

Siz yaysınız, çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar. Okçu, sonsuzluk yolundaki hedefi görür ve o yüce gücü ile yayı eğerek okun uzaklara uçmasını sağlar. Okçunun önünde kıvançla eğilin. Çünkü okçu, uzaklara giden oku sevdiği kadar başını dimdik tutarak kalan yayı da sever.”

© Cemre Okulları. Tüm hakları saklıdır.